Thanks We Use Coupons!
Harris Teeter Super Doubles 2/16 - 2/22 Best Deals
FREE
FREE
- Clorox Bleach $1.99
-$1 Printable (no longer avail) = FREE - 2/$4 Edward's Key Lime Pie Singles (6.5 oz.) (ALL VARIETIES INCLUDED)
-$1 from 2/6 SS = FREE
- B1G1 Pillsbury Grand Biscuits (8 ct.) $1
-$1/2 Printable = 2 FREE - Kings Hawiian Rolls 4 ct $1.39
-$1 from insert = FREE - Wholly Guacamole - 2.29 reg price
$1.50/1 Wholly Product Printable(pdf) = FREE!
- 2/$4 Philadelphia Cooking Creme (10 oz.)
-$1.50 Printable = FREE
-BOGO e-Vic = 2 FREE plus $2 Money Maker!
- Welchs Essentials Juice $3.49
-$1.50 e-Vic Coupon
-$1 from 1/16 SS = FREE
- Muir Glen Tomato Paste, 6 oz., $1.55
-$1 off Muir Glen product printable
-$1/2 Muir Glen products printable or printable = FREE - Chi Chi’s Salsa, 16 oz., B1G1 at $2.99 ($1.49)
-$1 off Chi-Chi salsa, SS 1/16
= FREE - Muellers spaghetti pasta, 16 oz., $1.25
-$1 off Mueller’s pasta, printable (limit reached) = FREE - Kotex Pantiliners, 18-22 ct, $1.45
-$1.50/2 Kotex products printable
-$1.50/2 Kotex liners, SS 1/16 = FREE - Johnson’s Baby Powder or Oil 4 oz., $1.75
Johnson's Baby Bar $1.99
-$1 off Johnson & Johnson Baby or Natural product, SS 1/09 = FREE - Reach Dental Floss Clean Burst Waxed Icy Spearmint $1.65
-$1 off Reach Dental Floss or Access Flosser, RP 10/10 = FREE - Atkins Advantage Bar, 1.7 oz., $2.50
-$1.50 off Advantage product, RP 1/30 = FREE - Campbell’s Condensed Soup, 10.75 oz., 85¢
-$1.50/3 Campbell’s Classic Favorites soups, printable
-$1.50/3 Campbell’s Taste Sensations Great for Cooking soups printable = 3 FREE - 10/$10 Campbell's Soups Selected Varieties (10.5-11.5 oz.)
-$1/2 Printable (if included) = 2 FREE - Hormel Chili, $1
-$1.50/3 Hormel Chili, February All You magazine = FREE - Friskies Cat Treats 2 oz., $1.80
-$1 off Friskies cat treats, SS 1/23 = FREE
- B1G1 Nestle Single Candy Bar $0.47
-$1/2 Butterfinger Tearpad = FREE
- 2/$4 DanActive or Activia Yogurt (4 ct.)
-$1 Danactive from 1/9 SS = FREE
-$1 Activia from 1/30 SS = FREE
- 2/$4 Uncle Ben's Boil-in-Bag Rice (14-15.8 oz.)
-$1 from 2/13 RP, 1/9 RP = FREE - 2/$3 Mariani Vanilla Yogurt Raisins or Cranberries (6-8 oz.)
-$0.75 from 1/23 SS = FREE
- 2/$4 Polaner All Fruit (10 oz.)
-$1 with Fiber from 1/9 SS or Printable = FREE
UNDER $1 Deals
- Martha White Muffin Mix, 7 oz., B1G1 at $1.15 (57¢) (if sale continues)
-.55/2 Martha White baking mix, RP 11/07
= $0.02
- B1G1 Smart Balance Popcorn (12-14 oz.) $1.59
-$0.75 from 1/16 SS
= $0.09 - Tony’s Pizza, 10 oz., $1.17
-$1/2 Tony’s Pizza products, (register) printable
= $0.17 ea
- Beech-Nut Cereal 8 oz., $1.67
-$1/2 Beech-Nut Cereals printable
-.75/1 Beech Nut rice cereal printable
= $0.17 ea
- Philadelphia Cream Cheese Minis - 2.19 reg price
$1/1 Philadelphia Cream Cheese Minis 2/6 SS
= $0.19
- Rhodes Warm & Serve Rolls 12 ct., $2.25
-$1 off Rhodes bread or rolls, RP 11/14 or RP 12/12
-$1 off Rhodes rolls, RP 11/14
-$1 off Rhodes Warm-N-Serv rolls, RP 1/23 or RP 2/06
= $0.25
- Oscar Meyer Deli Creations $1.25 through 3/1
-$1/2 Printable coupons.com
= $0.25 ea
- 10/$10 Balance Bar (1.76 oz.)
-$1/3 Printable
= $0.33 ea - B1G1 Land O Lakes Margarine (15 oz. bowl) $1.34
-$1/2 from 2/6 SS = $0.34 ea
-$0.50 Fresh Buttery Taste (if included) = $0.34
-$0.50 Printable
= $0.34
- Colgate Toothpaste, 6.4 oz., B2G3 at $2.89
-$1 off Colgate toothpaste, 4 oz.+, SS 1/30
= 35¢ ea
- Regina Red Wine Vinegar, 12 oz., $2.35
-$1 off Regina product printable
= $0.35
- Colgate Wisp, 4 ct., $2.39
-$1 off Colgate Wisp, multipack, SS 2/06
-.50/1 Colgate Wisp, SS 2/06
-.50/1 Colgate Wisp printable
-.75/1 Colgate Wisp product, February All You magazine
= $0.39
- Kikkoman product ~ $2.39/1 - $2.85/1
- $1/1 IP smartsource
= $0.39 to $0.85
- Krusteaz cookie mix is $2.49 reg. price.
$1 off 1 from 12/5 SS
= $0.49
- DenTek Floss Picks reg price 2.49
- $1/$2.00 from 1/16/11 SS
= $0.49
- Riceselect Rice - Long Grain American Basmati Texmati ~ 14.00 oz ~ $3.49/1
- $1.50/1 IP (Mambo Sprouts site)
= $0.49
- Duncan Hines Amazing Glazes ~ $2.49/1
- $1/1 ~ 1/16 SS
= $ .49
- Air Wick Scented Oil Warmer, 2 ct., $1.99
-$1.50/2 Air Wick Scented Oil warmer AND refill printable
= $0.49
- 2/$5 V8 V-Fusion (48 oz.)
-$1 Printable
= $0.50
- 2/$5 Maxwell House Coffee Excludes Decaf (10-11.5 oz.)
-$1 International (if included) from 2/13 SS
= $0.50 - Silk Almond Milk 64 oz., $2.50
-$1 off Silk Pure Almond Almondmilk, half gal, SS 1/16
= $0.50
- Hormel Bacon Pieces 2/$3.00 sale price through 3/1
-$1.50/3 q from February All You Magazine
= $0.50 ea
- 30%/off Rubbermaid Lock-Its Selected ($2.58 and up)
-$1 from 1/2 SS (exp 2/19)
= $0.58 and up - Quaker Oats - Old Fashioned or Quick Canister 18 oz ~ $2.65/1
- $1/1 ~ 1/2 RP#1 or 1/30 RP#2 or All You Mag Feb 2011
= $0.65
- Earth’s Best Baby Foods, 4 oz., 99¢
-$1.50/10 Earth’s Best baby food jars, Earth’s Best home mailer
= $0.69
- B1G1 Purina Cat Chow (3.5 lb.) $2.72
-$1 from 2/6 SS
= $0.72
- Kleenex Facial Tissue B1G1 at $2.49 ($1.24)
-$1/4 Kleenex facial tissue, SS 1/02
= $0.74 - Lysol Neutra Air, 10 oz., $3.79
-$1 off Lysol Neutra Air Sanitizing Spray printable
= $0.79
- Lysol Neutra Air spray - 3.79 reg price
$1.50/1 Lysol Neutra Air 2/6 SS
= $0.79
- Uncle Ben’s Instant Brown Rice, 14 oz., $2.79
-$1 off Uncle Ben’s White or Brown Rice, RP 1/09
-$1/2 Uncle Ben’s Plain White or Brown rice product, RP 1/09
= $0.79 - Swanson Premium Chunk Chicken, 4.5 oz., $1.79
-$1/2 Swanson chunk chicken, Campbell’s Kitchen Coupon booklet or Share Something Delicious booklet
-$1/2 Swanson Premium Chicken breast cans, Heart Truth booklet
= $0.79
- Smart Balance milk - 3.89 reg price
$1.50/1 Smart Balance 1/16 SS
= $0.89
- Lindsay Olives Recloseables, 6 oz., $2.89
-$1 off Lindsay Olives, February Family Circle magazine
-$1 off Lindsay Recloseables printable
-$1/2 Lindsay Olives, February Better Homes and Gardens magazine
= $0.89
- 2/$4 Kraft Single Wrap Cheese (12 oz.)
-$0.55 from 2/13 SS
= $0.90 ea - 2/$4 Lance Crackers (8 ct.)
-$0.55 Printable
= $0.90 - Nesquik Drink Powder 10.9 oz., $3.45
-$1.25 off NesQuik printable
= $0.95
- Soft Scrub Bath & Bowl Cleaner $3.99 reg price
-$1.50 Printable (no longer avail)
= $0.99
- Dreamfields Pasta $2.99/1
- $1/1 IP from their website ~ must sign in or register
= $ .99/1
- Mrs. T's pierogies ~ $2.99/1
- $1/1 IP (coupons . com or couponnetwork . com ) or $1/1 1/30 RP
= $0.99
- $2.99/each Crest Toothpaste Pro Health (6 oz.) or Crest Plus Scope (8 oz.)
-$1 from 1/16 P&G
= $0.99 - $2.99/each Perdue Whole Grain or Funshaped Nuggets (12 oz.)
-$1 from 1/9 SS
= $0.99
- A1 Steak Sauce 5 oz ~ $2.99/1
- $1.1 IP (coupons . com)
= $0.99
- Reynolds Slow Cooker Liners ~ $2.99/1
- $1/1 ~ 1/30 SS
= $0.99
- Bagel Bites 9 ct., $2.99
-$1 off Bagel Bites product, October Women’s Day magazine
-$1 off Bagel Bites product printable
-$1 off Bagel Bites snacks, September Parenting Early Years magazine
-$1 off Bagel Bites snacks, September Parents magazine
-$1 off Bagel Bites snacks, September Redbook magazine
= $0.99
- Bayer Chewable Aspirin 36 ct., $2.99
-$1 off Bayer Aspirin low dose or 325 mg, 32 ct +, SS 1/02
-$1 off Bayer low dose or 325 mg aspirin product, SS 1/30
= $0.99 - Lubriderm Moisturizing Lotion, 6 oz., $3.99
-$1.50 off Lubriderm product, SS 1/09
-$1.50 off Lubriderm product printable or printable
= $0.99
- Clorox 2 Laundry Stain Remover, 22 oz., $3.99
-$1.50 off Clorox 2 product printable
= $0.99
Over $1 HOT Deals
- B1G1 Pepperidge Farm Wide Pan Breads All Varieties (24 oz.) $1.94
-$0.75/2 from 2/13 SS =
$1.19 ea
- 2/$5 Herbal Essences Shampoo, Conditioner, or Styling Products (6-12 oz.)
-$1/2 from 1/30 P&G = $1.50 ea - Log Cabin Syrup 24 oz $3.69/1
- $1/1 ~ 12/12/10 SS
= $1.69/1
- V8 Fusion Tea Beverage ~ $3.85/1
- $1/1 ~ 1/2 SS or IP
= $ 1.85/1
- $3.99/each Al Fresco Gourmet Dinner Sausage (12 oz.)
-$1 Printable
= $1.99
- $4.99/each Red Baron Pan Pasta Rotini w/Meat Sauce (30 oz.)
-$1 from 1/23 SS
= $2.99
Scenerio for the GM promo:
2 Whole Grain Total = $4 - $1 = 2 FREE
2 Hamburger Helper = $2 - $0.50 = 2 FREE
4 Betty Crocker Specialty Potatoes $4 - $1 = 4 FREE
2 Yoplait YoPlus $3 - $1 = 2 FREE
9 Green Giant Veggies = $9 - $0.60/3, $0.60/3 e-Vic = $4.20
1 Golden Grahams Cereal $2 - $0.75 = $0.50
Total items = 20
Total cost = $4.70 - $6 instant savings = FREE plus $1.30 overage!
Scenerio #2
2 Whole Grain Total $4 - $1 = 2 FREE
2 Hamburger Helper $2 - $0.50 = 2 FREE
2 Yoplait YoPlus $3 - $1 = 2 FREE
4 Cheerio's Cinnamon Burst $8 - $0.75 = $2
3 Golden Grahams $8 - $0.75 = $1.50
4 Betty Crocker Potatoes $4 - $0.50/2 = $2
3 Green Giant Veggies $3 - $0.60/3, $0.60/3 e-Vic = $1.20
Total items = 20
Total Cost = $6.70 - $6 instant savings = $0.70 for all 20!
Scenario for BettyPillsbury promo
4 Pillsbury Grands = $4 - $1/2, -$0.30/2 e-Vic = 4 FREE plus $0.30 overage
2 Pillsbury Italian Breads $2.99 - $1/2, -$0.40/2 e-Vic = $0.59
2 Pillsbury Sweet Moments $2.5 - $1 = $1
2 Pillsbury Cinnamon Rolls = $3.34 - $1/2, $0.40/2 e-Vic = $0.94
Total items = 10
Total Cost = $2.23 - $4 instant savings = FREE plus $1.77 overage!
Scenario #2
5 Pillsbury Sweet Moments $12.50 - $1 = $2.50 (get 2 types)
3 Pillsbury Grands $3 - $0.75/3, -$0.30/2 e-Vic = $1.20
2 Pillsbury Italian Bread $2.99 - $0.40, $0.40/2 e-Vic = $0.99
Total items = $10
Total Cost = $4.69 - $4 instant savings = $0.69 for all 10!
2 Whole Grain Total = $4 - $1 = 2 FREE
2 Hamburger Helper = $2 - $0.50 = 2 FREE
4 Betty Crocker Specialty Potatoes $4 - $1 = 4 FREE
2 Yoplait YoPlus $3 - $1 = 2 FREE
9 Green Giant Veggies = $9 - $0.60/3, $0.60/3 e-Vic = $4.20
1 Golden Grahams Cereal $2 - $0.75 = $0.50
Total items = 20
Total cost = $4.70 - $6 instant savings = FREE plus $1.30 overage!
Scenerio #2
2 Whole Grain Total $4 - $1 = 2 FREE
2 Hamburger Helper $2 - $0.50 = 2 FREE
2 Yoplait YoPlus $3 - $1 = 2 FREE
4 Cheerio's Cinnamon Burst $8 - $0.75 = $2
3 Golden Grahams $8 - $0.75 = $1.50
4 Betty Crocker Potatoes $4 - $0.50/2 = $2
3 Green Giant Veggies $3 - $0.60/3, $0.60/3 e-Vic = $1.20
Total items = 20
Total Cost = $6.70 - $6 instant savings = $0.70 for all 20!
Scenario for BettyPillsbury promo
4 Pillsbury Grands = $4 - $1/2, -$0.30/2 e-Vic = 4 FREE plus $0.30 overage
2 Pillsbury Italian Breads $2.99 - $1/2, -$0.40/2 e-Vic = $0.59
2 Pillsbury Sweet Moments $2.5 - $1 = $1
2 Pillsbury Cinnamon Rolls = $3.34 - $1/2, $0.40/2 e-Vic = $0.94
Total items = 10
Total Cost = $2.23 - $4 instant savings = FREE plus $1.77 overage!
Scenario #2
5 Pillsbury Sweet Moments $12.50 - $1 = $2.50 (get 2 types)
3 Pillsbury Grands $3 - $0.75/3, -$0.30/2 e-Vic = $1.20
2 Pillsbury Italian Bread $2.99 - $0.40, $0.40/2 e-Vic = $0.99
Total items = $10
Total Cost = $4.69 - $4 instant savings = $0.69 for all 10!
Where do you see the promo advertised?
ReplyDelete